Quantcast
Channel: midnight dessert
Viewing all 34 articles
Browse latest View live

Čerešňový clafoutis

$
0
0

Ve1mi rada jedávam v lete vonku. Už som spomínala, že sme počas detstva bývali v rodinnom dome. Mali sme taký veľký prístrešok z viniča a pod ním sme stolovali celé leto. Nejlepšie to bolo v nedeľu, kedy sme sa naobedovali a zostali tam sedieť a debatovať až do popoludňajšieho dezertu, potom do olovrantu a kto chcel až do večere. Veľmi rada na to spomínam..


Nedávno sme mali s mojou sestrou diskusiu na túto tému a ona povedala, že to nemá rada, pretože vonku pred reštauráciou jej vadí, že jej okoloidúci "pozerajú do taniera", môže jej tam spadnúť špina, napríklad z vtáka(haha), sú tam muchy a včely a ešte mala jeden dôvod.. že je vonku príliš teplo? .. už neviem presne. 

Samozrejme, každému vyhovuje niečo iné, mne také veci nevadia a využijem každú príležitosť aby som mohla jesť vonku.



Read more »

Wordless Sunday

Čerešňová torta

$
0
0

V júli som mala dve nehody s fotkami. Prvá sa mi stala počas pobytu v Berlíne, kde sa niečo stalo s SD-kartou vo foťáku, v oprave mi ju naformátovali a stratila som tak dva celé nafotené dni. No a dva týždne nato som do môjho milovaného MacBooku vyliala celé 2dl bazovej limonády. Neprežil to. No a keďže perfektne šlapal, tak ma ani nenapadlo dáta ukladať externe. Takže som prišla okrem laptopu aj o všetky dáta na ňom vrátane fotiek. Super.  

Mala som tam nafotenú túto čerešňovú tortu. Našťastie mi zostali aspoň dve fotky ktoré som posielala mojej sestre a dve z telefónu 
a aj tie sú neveľmi vydarené, tak sa ospravedlňujem za ich (ne)kvalitu. Nemám bohužiaľ fotku rozkrojenej torty. Tak aspoň jedna z ešte 'nahej' torty.


Torta bola tak dobrá, že by bola škoda ju nezdielať. Na cesto som použila recept, ktorý som skúšala už tu. Píšem tam, že mi v strede vyvieralo ako sopka, ale zistila som, že to tak vlastne má byť, tak som podobný recept použila na túto tortu. Je totiž veľmi vláčne a 'vlhké'. Plnka je moja obľúbená z mascarpone.


Read more »

Wordless Sunday

Na rozlúčku s letom - zmrzlinová torta.

$
0
0

Svoje predsavzatie napisať aspoň jeden príspevok za týždeň sa mi nedarí dodržať. Stále je to skôr jeden príspevok za mesiac. Sama neviem prečo, pretože pečiem... asi to bude frustrácia z fotografovania, asi nemám talent, lebo sa mi stále nedarí tak ako by som chcela. No ale čo už, budete sa musieť s tým zmieriť.. teda vlastne ja sa budem musieť s tym zmieriť, haha


Robíte doma zmrzlinu? Ja občas robím sorbety. Nemám totiž stroj a ten ktorý chcem je taký drahý, že myslím, že sa mi to neoplatí. Hoci domáce je domáce, pravda. Výhodou je, že v dnešnej dobe sa už zmrzlina robí aj bez vajec, bez varenia, bez miešania, zmrazením takmer hocičoho, 'najlepšia' sa mi zdá tá verzia zmrazeného a rozmixovaného banána.


Tentokrát som na 'rozlúčku s letom' urobila zmrzlinovú tortu. Použila som moje obľúbené mascarpone (áno, už zase ;)) a ovocie: posledné jesenné maliny a černice. Na korpus som použila Oreo, ale ak ich nemáte radi, môžete samozrejme použiť aj iné kakaové keksy.

Úplne najlepšie je, keď niečo robíte "od oka" a za nejaký čas, keď idete recept uverejňovať tak ho zabudnete. No snáď sa trafím ;)


Malinovo - černicová zmrzlinová torta
16cm tortová forma

1 balenie Oreo (176g)
50g masla

250g Philadelphia syru
250g mascarpone
asi 3dl šľahačkovej smotany
asi 100g cukru

250g malín
250g černíc

  • Z balenia Oreo si odložíme 4 keksy a ostatné keksy rozdrvíme (ja v sáčku, nebudem predsa špiniť mixer). Pridáme roztopené maslo. Tortovú formu vyložíme potravinovou fóliou a na dno natlačíme Oreo-hmotu. Dáme do chladničky stuhnúť.
  • Do misy dáme Philadelphiu, mascarpone, smotanu a cukor a šľaháme metličkou až pokým sa nám nevytvorí krémová hmota. Rozdelíme ju na dve časti. 
  • 200g černíc roztlačíme a zamiešame do jednej časti krémovej hmoty. Krém dáme do tortovej formy na Oreo korpus a znova dáme do mrazáka asi na pol hodinu stuhnúť. 
  • Po stuhnutí na černicovú časť poukladáme tie zostávajúce štyri kusy Oreos, ktoré sme predtým priečne rozdelili na polovice (plnku vyberieme). 
  • Do druhej časti krémovej hmoty primiešame 200g roztlačených malín a natrieme ju na Oreos. Zakryjeme fóliou a v mrazáku necháme cez noc stuhnúť. 
  • Pred servírovaním tortu necháme asi pol hodinu vonku z mrazáka. Na vrch poukladáme zostávajúce maliny a černice. Krájame nožom namočeným v horúcej vode.

xx
Mia


Wordless Sunday

Černicový mandľový koláč

$
0
0

Nedávno som dostala od jednej čitateľky krásny e-mail, ktorý okrem toho, že ma veľmi potešil, tak ma 'upozornil', že som už dávno nič na blog nepridala. Fakt je, že som takmer 5 mesiacov nemala fotoaparát. Teraz už mám, nový, ale zatiaľ som ho ešte nevybalila z krabice... ale veľmi sa už na neho teším.


Dnes, ako som sa 'hrabala' v počítači, tak som našla fotky, ktoré som urobila ešte v septembri. Samozrejme, moja stará neresť - že som niečo upiekla a potom zapatrošila/zabudla recept spôsobila, že som ho nemohla uverejniť. No ale dala som sa do pátrania a recept som našla. 

Jedná sa o koláč k poobedňajšej káve, výborný, šťavnatý, neodolateľný. Určite dobrý i s iným ovocím. Treba len vyskúšať.


Černicový mandľový koláč 
(forma 20-26cm)

125g masla 
75g cukru
štipka soli
3 vajcia(M)
1 ČL citrónovej kôry
200g hladkej múky
100g mletých mandlí
1 ČL prášku do pečiva
125g smotany 

500g černíc

2 vajcia(M)
50g cukru
150g crème fraîche
1/4 ČL mletej škorice
mandľové plátky

ČL = čajová lyžíčka

  • Maslo, cukor a soľ vymiešame dohladka. Jedno po druhom vmiešame vajcia. Múku preosejeme a zmiešame s práškom do pečiva, mandľami, citrónovou a pomarančovou kôrou. Na striedačku so smotanou primiešame k maslovej hmote. 
  • Cesto vlejeme do vymastenej formy (ja som použila 20cm formu).
  • Poukladáme na neho očistené černice. 
  • Vajcia a cukor zmiešame, pridáme crème fraîche a škoricu. Pripravený koláč polejeme touto zmesou a pečieme v predohriatej rúre na 180°C asi 45-50 minút. 
  • Ešte teplý koláč posypeme nasucho opraženými mandľovými lupienkami. Necháme vo forme asi 10 minút vychladnúť, až potom koláč z nej vyberieme. Posypeme práškovým cukrom. 
Koláč je veľmi šťavnatý, ale môžeme ho i tak podávať s dobre vyšľahanou šľahačkou.

Nasucho opražené madľové lupienky: teflonovú panvicu rozohrejeme, vysypeme na ňu lupienky a zľahka ich opekáme. Pohybujeme pri tom panvicou i lupienkami, aby sa opiekli čo najrovnomernejšie.


Wordless Sunday


Broskyňový nektár s levanduľou

$
0
0

Po lete plnom slnka sa pomaly približuje pani jeseň. Takže som sa rozhodla užiť si ešte leta týmto vynikajúcim nektárom.



Biele broskyne nie sú u nás veľmi známe. Pritom sú také dobré. A tieto 'placaté' - Saturn broskyne ešte k tomu aj veľmi pekné. Sú trošku sladšie a jemnejšie ako normálne broskyne. Dostať ich napríklad na Naschmarkte vo Viedni.


Levanduľu používam v kuchyni rada. Aj tu na blogu som už použila pri tomto recepte na marhuľový džem. Upozornňujem znova, že treba dávať pozor na použité množstvo. Neprežeňte to.

Ak nemáme Saturn broskyne, môžete použiť samozrejme aj tie normálne. Alebo aj dobre zrelé nektárinky.



Broskyňový nektár s levanduľou 

2,5 dl vody
150g kryštálového cukru 
1 - 1,5 PL levanduľových kvetov
0,5 kg Saturn broskýň
1-2 PL citrónovej šťavy


sóda alebo minerálka 

  • Vodu dáme zohriať, rozpustíme v nej cukor. Zoberieme z ohňa a vsypeme do nej levanduľové kvety. Necháme asi pol hodinu vyluhovať. 
  • Broskyne očistíme (nelúpeme!) a nakrájame na kúsky. Dáme do nádoby a vylejeme na ne precedenú levaduľovú vodu. Pridáme citrónovú šťavu. Necháme macerovať asi 10 minút. 
  • Zmes poriadne rozmixujeme. Precedíme cez husté sitko. Mali by sme mať asi pol litra sirupu. 
  • Podávame tak, že k siupu pridáme sódu podľa chuti. 

Obrátený pomarančový koláč

$
0
0

Považujem sa za poriadkumilovného človeka. V kredenci mám poriadok, všetko otočené nálepkami dopredu. Kozmetika v kúpeľni vyzerá rovnako. V skriniach mám 'komínky' tričiek a pulovrov uložených podľa farieb. Topánky ktoré práve nenosím mám uložené v krabiciach. Knihy na polici uložené podľa žánru a veľkosti. Nechápem preto, prečo keď sa jedná o fotky alebo fotenie, tak mám v tom trochu chaos. Keď niekam idem s foťákom, tak som buď bez baterky, nabíjačky alebo karty. A keď aj niečo odfotím, tak to nedám hneď na poriadok, a tak to po čase väčšinou nemôžem nájsť. Tak ako tento koláč. Urobila som ho, odfotila a potom fotiek nebolo a nebolo. Až po roku (!) som ich objavila na zapatrošenej karte. Už sa mi ani veľmi nepáčia a zdajú sa mi neveľmi vydarené, no ale koláč je veľmi dobrý, takže vám ho zverejnim - aj s pôvodnými fotkami. 


Červené pomaranče sú jedno z najkrajších, najfotogenickejších ovocí. Dostať ich len v januári-februári, kedy je ich sezóna. Chutia asi rovnako ako normálne pomaranče, ale výzorovo ich tromfnú vždy.

Samozrejme tento koláč môžete robiť aj z normálnych pomarančov, len asi nebude taký krásne vyzerajúci ako z červených.

Nemám ho odfotený zboku - neviem prečo - môžem vam len povedať, že v mojej 20cm forme bol asi 6cm vysoký (pokiaľ si dobre pamätám ;)).


Obrátený koláč z červených pomarančov 
(20cm forma)

2 červené pomaranče (bio)

100ml červenej pomarančovej šťavy
200g kryštálového cukru  

200g masla
200g krupicového cukru
3 vajcia - veľkosť L
200g mletých lieskových orechov
60g hladkej múky 
2 ČL prášku do pečiva
125g bieleho jogurtu

  • Pomaranče pokrájame na tenké plátky. Okrúhlu (tortovú) formu vyložíme papierom na pečenie tak, že papier siaha až na steny. 
  • V hrnci zohrejeme pomarančovú šťavu s cukrom, počkáme, kým sa cukor rozpustí, pridáme pomarančové plátky a varíme na miernom ohni asi 10-15 minút (podľa hrúbky plátkov, nesmú sa nám rozpadať, kôra by mala zostať priesvitná). Pomaranče vyberieme na mriežku a sirup ak povaríme do zhustnutia na sirupovú konzistenciu. 
  • Vychladnuté plátky pomarančov poukladáme do formy. Začneme na okrajoch tak, že polovica plátku bude na hrane formy. Potom postupujeme smerom do stredu formy. Plátky sa nám môžu prekrývať, aby medzi nimi nevznikali medzery. 
  • V mise vymiešame maslo s cukrom. Po jednom pridávame vajcia a poriadne vyšľaháme. 
  • Múku, lieskovce a prášok do pečiva zmiešame spolu. Pridávame postupne do cesta, na striedačku s jogurtom. Už miešame len jemne. 
  • Cestom dáme na pripravené pomaranče a pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180°C asi 50min (závisí od veľkosti formy; skúška špajdlou). 
  • Po upečení necháme asi 10min vychlanúť vo forme. Koláč vyklopíme a dáme dole papier. (Nemôžete s tým dlho čakať, pretože sa papier prilepí.) 
  • Koláč potrieme uvareným pomarančovým sirupom a necháme vychladnúť. Treba krájať s veľmi ostrým nožom. A pozor, lepí sa to.
  • Podávame s jogurtom.


Bündner Nusstorte - Orechovo karamelový koláč

$
0
0

Tento koláč bol 'láska na prvé zahryznutie'. Orechy a smotanový karamel (pozri aj tu). Čo už môže byť lepšie...


Read more »

Wordless Sunday

Slivkový makový koláč

$
0
0

Konečne po dlhej dobe som sa dostala k tomu, aby som tu niečo pridala. Sama neviem čím to bolo, že som mala takú dlhú pauzu. Priveľa práce cez leto... ale hlavne strata inšpirácie. 

Na nete existuje (údajne) viac ako 152 miliónov blogov. Ja ich sledujem strašne veľa a tak mám pocit, že všetko už na nete je, opakujúc sa v rôznych obmenách a nič nové sa tu už nedá vložiť. Takže aj takýto koláč sa určite nájde aj inde.. ale...


Prišla jeseň, moja obľúbená sezóna, plná sliviek, jabĺk a tekvíc. Upiekla som zopár rýchlych slivkových koláčov z lístkového cesta, galette, a tiež tento makový koláč. 

Mak zbožňujem. Odjakživa. Keďže niekde v zahraničí sa mak vôbec neje, alebo je dokonca zakázaný, pri každom návrate domov musím niečo makové.


Tento koláč som robila druhýkrát, prvý bol s ríbezľami. Ale slivky pasujú k maku ešte lepšie. Čo by som nabudúce urobila inak je to, že by som dala viac sliviek a zatlačila ich aj do cesta (a možno tie vrchné otočila opačne). 

Trochu som s receptom experimentovala, na druhykrat som dala menej cukru. A nabudúce skúsim ešte dať trochu menej múky.

Recept uvádzam z 5 vajec, to je na takú 22-24cm formu. Ten na fotkách bol robený v 20cm forme zo 4 vajec (ostatné ingrediencie som zodpovedajúco prispôsobila). 


Slivkový makový koláč
22-24cm forma 

5 vajec
200g masla
200g cukru
1 vanilkový cukor
trochu citrónovej kôry
125g mletého maku
200g hladkej múky
100g mletých mandlí 
1 prášok do pečiva
50ml plnotučného mlieka

slivky
  • Maslo s cukrom a vanilkovým cukrom dobre vymiešame. Pridáme citrónovú kôru a po jednom primiešame žĺtky. 
  • V miske zmiešame mak spolu s múkou, mandľami a práškom do pečiva. 
  • Z bielkom vyšľaháme sneh a na striedačku s makovou zmesou a mliekom ho pridávame do maslovej zmesi. 
  • Cesto dáme do vymastenej formy a navrch poukladáme vykôstkované slivky. 
  • Pečieme pri 180°C asi 50 minút.


Zimtsterne - Škoricové hviezdičky

$
0
0


Neviem ako som mohla doteraz žiť bez týchto hviezdičiek. Mala by som ich skôr nazvať mandľovo-škoricové hviezdičky, pretože cesto je z mletých mandlí, bez múky. Ale v originále sa volajú Zimtsterne, takže to aj ja zostanem pri tom. Sú úplne úžasné a mám pocit, že sa asi dostali na prvé miesto v mojich 'TOP 10' vianočného pečiva. Doteraz tam kraľovali vanilkové rožky.

Zimsterne pochádzajú zo Schwaben a v Nemecku a nemôžu chýbať v Nemecku na žiadnom vianočnom stole.


Klasická príprava škoricových hviezdičiek je veľmi ľahká: pomleté mandle zmiešame s bielkom a cukrom a vypracujeme cesto. Rozvaľkáme ho na asi pol cm a povykrajujeme hviezdičky. Potom na ne natrieme glazúru z cukru, bielka a citrónovej šťavy. Usušíme v rúre.



Zimtsterne

2 čerstvé bielka
štipka soli
200g práškového cukru
1,5 PL mletej škorice
300g pomletých mandlí
0,5 PL čerešňovice

2 bielka
asi 150g cukru 

  • Bielka so štipkou soli vyšľaháme dotuha. Zašľaháme do neho cukor. Pridáme škoricu, mandle a čerešňovicu a vypracujeme cesto. Necháme asi hodinu ostáť. 
  • Dosku posypeme práškovým cukrom a za pomoci pečiaceho papiera na nej  po častiach rozvaľkáme cesto na hrúbku asi 0,5cm. Cesto je veľmi lepivé.
  • Z bielov a cukru vymiešame hustú glazúru.
  • Hviezdičky môžeme povykrajovať a potom potrieť glazúrou. Ušetríme tak cesto, ktoré sa dá znova zozvaľkať. Alebo potrieme glazúrou celé cesto a hviezdičky vykrajujeme až potom. Máme tak ale dosť veľký odpad cesta. Formičku musíme vždy "ponoriť" do práškového cukru.
  • Hviezdičky necháme na plechu cez noc uschnúť. 
  • Na druhý deň rozohrejeme rúru na 240C a hviezdičky asi 5 minút sušíme. 



Viewing all 34 articles
Browse latest View live