Quantcast
Channel: midnight dessert
Viewing all 34 articles
Browse latest View live

Clafou-čo? - Černicovy clafoutis

$
0
0

Clafoutis som prvýkrát našla v časopise Dobré jedlo niekedy v lete minulého roku. Hned som ho vyskúšala a aj sa do neho zamilovala. Musela som ale vysvetľovať, že to nie je koláč, ale skôr čosi ako nákyp a že "taký má byť". Videla som totiž pochybnosti na tvárach tých, ktorým som ho ponúkla. Vzhľad koláča, ale nezvyklá konzistencia, podobná crème brûlée. Trvala som na tom, že sa to je rovno z formy a teplé. A ešte k tomu ten názov. 

Klafu - čo?

Clafoutis je dezert francúzskych starých mám. Ľahučké cesto plné ovocia - najčastejšie čerešní. Tie klasické repecty sú s nevykôstkovanými čerešňami. Vraj to dodáva dezertu lepšiu aromu a šťava z čerešní nevytečie do cesta, ktoré je aj tak dosť vlhké. Pochádza z kraja Limousin, kde každá rodina vlastní svoj jedinečný recept.


Robí z vajec, mlieka - prípadne smotany, cukru a múky (alebo kukuričného škrobu). Čo je v mojom clafotis iné je to, že som použila marcipán. Ladí vynikajúco s kyselkavými (záhradnými) černicami, ktoré som tentokrát použila namiesto tradičných čerešní. Samozrejme môžete použiť akékoľvek ovocie, ktoré máte práve po ruke.



Read more »

Sweet Paul

$
0
0

Najprv bol food blog, potom online magazín a dnes vychádza už aj časopis v tlačenej forme (v angličtine a nemčine). Kúpila som si druhé nemecké číslo nového časopisu "Sweet Paul". Je nádherné! Aj keď som čakala viac sladkých receptov kedže je to "sweet" Paul:) Je to 'food and style' magazín, takže okrem rôznych receptov sú tam aj reportáže, návody na rôzne ručne robené veci, návod na tématickú party, tipy na shopping a veľa iného. 

Ale, mimochodom, kto je vlastne Paul?

                  

Autorom úspešného blogu Sweet Paul, online magazínu Sweet Paul Magazine a editorom tlačeného časopisu je Paul Lowe. Teraz editor a prop stylist. V minulosti florista, neskôr prop stylist, žijúci v Oslo. Vyrastal u babky, ktorá ho naučila variť odtiaľ aj pochádza jeho láska k vareniu. V 39 rokoch sa presťahoval do USA. Tu začal blogovať a editovať Sweet Paul. Jeho mottom je "chasing the sweet things in life". Paul úžasne kreatívny a pracovitý. Dnes robí štyri vydania za rok, v budúcnosti plánuje šesť. S časopisom mu samozrejme pomáha malý team, fotky robia najznámejší fotografi z branže. 

Predstavujem vám aspoň pár stránok z nemeckého vydania Sweet Paul. A blízkej budúcnosti vám iste predstavím aj jeden z jeho receptov.











Read more »

Medová panna cotta s karamelizovanými figami

$
0
0


Stane sa, že kúpite nádhernú ingredienciu a potom je radosť rozmýšlať, ako ju použijete. Ja som kúpila krásne figy. Zrelé, tmavé, šťavnaté, s červeným stredom. Niečo som spotrebovala na šalát s rukolou a kozím syrom (úžasná kombinácia, mimochodom), no a nasladko som ich skombinovala s medovou panna cottou. Nebol to veru zlý nápad! Tie chute tak nádherne ladili..



Panna cotta bola na prvej priečke môjho nepečeného 'to do' zoznamu. Jedla som ju raz v reštaurácii v Taliansku a všetci bloggeri ju tak vychvaľujú, až mi to nedalo a musela som ju vlastnoručne vyrobiť.




Panna cotta, v preklade niečo ako 'varená smotana', je tradičným talianskym dezertom. Ide o varenú smotanu s cukrom a želatínou. Teplá smotanová hmota sa vleje do formičiek a nechá vychladnúť v chladničke. Podáva sa zvyčajne vyklopená z formičiek, s lesným ovocím alebo karamelovou omáčkou.




Read more »

Hrušky pošírované v ružovom víne

$
0
0

Vonku už(konečne)začína jar a ja tu mám jeden zabudnutý post ešte z jesene. Celú zimu som nemala čas na svoj blog, mala som veľa práce, veľa času som trávila cestovaním (do práce), takže blog bol na nejaký čas stranou. Ale snáď sa to teraz zlepší.


Kedže moje hrušky pošírované v červenom víne mali veľký úspech, rozhodla som sa skúsiť pošírovanie aj v ružovom. Použila som White Zinfandel z Kalifornie, svieže ružové víno s výraznou arómou po jahodách. Bolo to tiež veľmi dobré a osviežujúce. Ale mne osobne viac chutí červené víno a preto aj hrušky pošírovaé v červenom víne mi chutili viac. Tento dezert je, rovnako ako ružové víno, skôr letný, sladší.



Read more »

Nový poklad v mojej zbierke

$
0
0
  

Keď som objavila blog What Katie ate okamžite som sa doňho zamilovala. Ach tie fotky!! Aj ja chcem také robiť (no, asi až v budúcom živote :))! Proste nádhera. Nevedela som sa ich nabažiť.

Za 'What Katie Ate' sa skrýva Katie Quinn Davies, popstar medzi food-blogermi, originálne Írka, teraz žijúca v Sydney, povolaním fotografka a food-stylistka na voľnej nohe, fotiaca napríklad aj pre austrálsky Delicious magazin.


V roku 2011 dostal jej blog cenu za najlepšiu food-fotografiu od Saveur.com V septembri 2012 vydala svoju prvú knihu, unikátnu kombináciu receptov, tipov a trikov, fotografií a príbehov.


Neviem, či som už spomínala, že kuchárske khihy čítam ako beletriu. Mám ich už riadny počet. A táto nemohla v mojej zbierke chýbať.(Dá sa objednať na amazon.de). Nesklamala ma. 300 strán, vyše 100 receptov - každý sprevádza pár osobných slov od autorky, ale hlavne - nespočetné množstvo úžasných fotografií.





Read more »

Jam session - Ríbezľový džem

$
0
0

Ako dieťa som nenávidela červené ríbezle. V našej veľkej záhrade sme mali 16(slovom: šestnásť!) veľkých kríkov a tie sme s mojimi sestrami museli oberať. Jeden krík sme oberali celý deň! Doobeda sme sa vybrali do záhrady s miskami a detskými stoličkami, sadli si pod kríčky a debatovali, vyspevovali - len ríbezle do misiek išli strašne pomaly :) Z misiek do vedra a kým bolo vedro plné bol takmer večer. No a na druhý deň prišla ešte "zábavnejšia" práca: mletie ríbezlí. Najprv odstopkovať, potom odšťaviť na ručnom mlynčeku na ovocie. Horror pure. Ale my sme sa zabávali a našej mame vstávali vlasy z toho, koľko nám to trvá :) Potom sme ešte poumývali poháre a zbytok bol už na mame.

Okrem zavárania a robenia džemov sme ešte robievali z ríbezlí bublaninu a úžasný "Ribizlák" (trené cesto zapiecť, posypať ríbezľami, potrieť snehom - dopiecť). Toto mi bude naveky pripomínať moje detstvo.

Dnes už záhradu nemáme, čo veľmi ľutujem. Teraz ma to všetko totiž strašne baví. Okrem pečenia z ovocia som začala robiť aj džemy. Minulý rok marhuľový a černicový. Teraz som sa dala na ríbezľový.

Hľadala som dlho recept bez želírovacieho cukru. Ríbezle majú vysoký obsah pektínu, takže žiadny želírovač nepotrebujú, okrem toho, minulý rok som robila černicový džem so želírovacím cukrom 2:1 a vôbec sa mi nepáčil, bol ako želé a veľmi tuhý. Želírovací cukor už nikdy nepoužijem, pridám pektín už len ako citrónovü šťavu, prípadne zelené jablko.

Tento recept je ľahký, ríbezle netreba odstopkovať (hovorí sa, že ak sa robí so stopkami, tak je nehorklý. Ja som nič také nespozorovala, no ale ak to niekomu vadí, kľudne ich môže aj odstopkovať) a krátko sa varí. Recept káže po prepasírovaní variť len 5 minút, ja som varila 10 - stále to bolo úplne riedke. Keď som nalievala do pohárikov horúcu 'šťavu' mala som trochu strach. Ale do polhodiny bol džem tuhý.



Read more »

Zabudnite na Mojito, novým trendom je Hugo

$
0
0

Hitom tohto leta je (v zahraničí) cocktail pochádzajúci z Južného Tirolska: Hugo. Prosecco, bazový sirup, sóda, limeta, mäta. Aké osviežujúce! Podľa magazínu Mixology ho prvýkrát namiešal v r.2005 barman Roland Gruber v Sanzeno bare v Južnom Tirolsku. Pôvodný recept bol so sirupom z medovky lekárskej, ale postupne ho nahradil bazový sirup, pretože ten je dostupnejší.  

Ja som bazový sirup už urobila, tak vám tento drink môžem predstaviť. 
Ale najprv sirup.


Každý pozná krík s voňavými bielymi kvetmi, rastúci takmer na každom kroku: baza čierna. Kvitne od konca mája do júna. V minulosti sa u nás na dedinách vyrábali z bazy nápoje, sirupy, dokonca bazové "šampanské". Potom upadla do zabudnutia a teraz prežíva svoju renesanciu. 

Mňa naučila piť bazový sirup moja kamarátka zo Steiermarku. Tam je baza významnu súčasťou ich kuchyne. Vyprážajú ju ako dezert,robia sirup, likér, víno. A to isté platí aj pre Južné Tirolsko, kde z nej robia dokonca risotto. 

Baza je nielen úžasne chutí ale je aj liečivá. Škoda že u nás sa stále tak málo použiva. Sirup sa síce dá kúpiť (YO je celkom dobrý), ale úplne jednoducho si ho môžeme vyrobiť aj sami. Robí sa rôznymi spôsobni, takto ho robím ja:


Read more »

Takmer bez receptu - Ovocné crumble

$
0
0
Zlé jazyky hovoria, že crumble pečie len ten, kto nevie upiecť poriadny koláč. Ja môžem povedať, že koláč upiecť viem, aj poriadny, napriek tomu crumble robim rada. Je rýchlo urobené, chutné, a môžem ho robiť bez ohľadu na sezónu. Keď sa môj drahý spýtal: "Dnes nepečieme?" tak stačilo, aby som pripravila ovocie, drobenku/posýpku a do hodiny sme mali hotový koláč. V lete z akéhokoľvek ovocia, v zime z jabĺk.


Crumble (v Amerike tiež 'crisp') je taký 'koláč bez cesta'. Originál pochádza z Veľkej Británie a recept v tlačenej podobe sa prvýkrát objavil niekedy okolo roku 1950 v Amerike, hoci encyklopecia 'The Oxford Companion to Food' predpokladá, že crumble má pôvod v druhej svetovej vojne, kedy bol nedostatok jedla, ako rýchla a ľahká alternatíva pečených dezertov a k jeho príprave sa používalo čokoľvek bolo vtedy poruke.


Základom crumble sú len štyri ingrediencie: ovocie, maslo, cukor a múka. Pečie sa v rúre, pokým nie je posýpka zlato-hnedá a chrumkavá. Podáva sa so šľahačkou, zmrzlinou alebo vanilkovou omáčkou ako teplý dezert.

Známi kuchári sa predbiehajú vo vytvorení 'perfektného' crumble, pridávaním napr. ovsených vločiek, muscovado cukru, mandlí, orechov, dokonca vody do posýpky. Nigella Lawson tvrdí, že posýpka je lepšia, keď sa vloží pred použitím na 10 minút do mrazničky. Dáva to zmysel keď vezmeme do úvahy, že posýpka je vlastne cesto na sušienky a to sa pred použitím tiež dáva vychladiť.



Nigella tiež tvrdí, že robenie drobenky ručne ju vytvorí krásnu hrudkovitú, naproti tomu posýpka robená v mixeri má len malé hrudky, takže konečný výsledok je hladká hmota namiesto hrudkovitej. Ale úprimne - chcel by sa vám kvôli troche drobenky špiniť mixer?
Okrem už spomenutých ingrediencií môžeme pridať korenie, napr. škoricu - do jablkového crumble - prípadne zázvor, muškátový oriešok, alebo čokoľvek podľa vašej vlatnej chuti. Niektoré recepty majú v posýpke dokonca prášok do pečiva - dôvod toho naozej nechápem. Iní doporučujú tvrdšie ovocie ako jablká alebo rebarboru predvariť. Ja som robila jablčné crumble už niekoľkokrát, nikdy som nepredvárala a bolo super.




Read more »

Amsterdam, my dear

$
0
0
V Amsterdame by som mohla žiť. Bola som tam už niekoľko krát a vždy ma očarí svojou atmosférou. Krásne domy, kanály, nádherné obchodíky, ľudia na bicykloch, 'chic' móda.

Každý už iste videl stovky fotiek Amsterdamu, takže ja vám vyberiem len pár takých 'iných', ktoré som urobila pri brázdení Amsterdamu na bicykli. Som blázon do starých bicyklov a tak je Amsterdam môj raj :)


De Bakkerswinkel-'Pekáreň'
je miesto, kde by každý milovník chleba a koláčov určite mal ísť.
Okrem toho sa tam parádne naraňajkujete alebo naobedujete.


V Amsterdame majú tri predajne, my chodievame do toho v centre, na Warmoesstraat 69. Vstúpite najprv do pekárne, na ľavej strane predávajú chlieb, tarty, scones, vlastné džemy a iné dobroty. Na pravej strane sa môžete pozerať, ako to pečú. A vzadu je reštaurácia. Teraz ho renovovali, podľa návrhu ich dvorného disajnéra  Piet Hein Eek, tak som zvedavá, ako ten nový bude vyzerať. Mne sa totiž ten starý náramne páčil. Bol super 'cosy', retro svetlá, starý nábytok, steny akoby neboli maľované už 20 rokov. Presne to sa mne páči. Zaujímavý je nielen interiér, ale aj jedálny lístok, farebný a plný obrázkov.


Ďalším mojim oľúbeným miestom je De Negen Straatjes('Deväť uličiek'), štvrť plná nádherných malých obchodíkov a barov.


 Jedna z deviatich uličiek: Wolvenstraat




Read more »

Black(berry) beauty - Čokoládový tart s černicami

$
0
0

30.augusta zomrel známy írsky básnik, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1995, Seamus Heaney. Bohužiaľ, nič z jeho tvorby nebolo preložené do slovenčiny. Jednou z jeho krásnych básní je aj Blackberry picking (Zbieranie černíc). Tu je otvárancia časť z nej:

Blackberry Picking 

Late August, given heavy rain and sun
For a full week, the blackberries would ripen.
At first, just one, a glossy purple clot
Among others, red, green, hard as a knot.
You ate that first one and its flesh was sweet
Like thickened wine: summer's blood was in it
Leaving stains upon the tongue and lust for 
Picking.


Moje krásne tmavé černice (ostružiny) - osobne nazbierané - som tentokrát použila netradične - uložené na povrchu tartu z tmavého čokoládového ganache. Tak lahodné a pritom tak jednoduché.


'Ganache au chocolat' je krém, robený zo smotany a čokolády. Prvýkrát bol vyrobený v parížskej patisserii 'Siraudin' v roku 1850. Názov krému údajne vznikol ako dôsledok nehody, keď učeň omylom vylial horúce mlieko do čokolády a jeho šéf ho nazval "ganache", čo vo francúžtine znamená niečo ako hlupák alebo chumaj. Keď sa ukázalo, že tá zmes je veľmi dobrá, dostal krém názov ganache

Podľa toho, na čo je krém určený, používame rozdielny pomer smotany a čokolády a môžeme ho dochutiť alkoholom, vanilkou alebo ovocím. Na plnenie torty použijeme pomer smotany a čokolády 1:1 a pridáme aj kúsok masla (asi 30g na 100g čokolády). Na plnenie praliniek je pomer 2:1, na tortovú glazúru 3:1. 

Na ganache bezpodmienečne použijeme kvalitnú čokoládu, napr. Lindt Excellence, s obsahom kakaa minimálne 70%. Smotana musí byť čerstvá(nie UHT) s obsahom tuku minimálne 30%.


Smotanu zohrejeme na 85°C (nesmie vrieť!)a zalejeme ňou nasekanú čokoládu (čokoládu nehádžeme do smotany!). Zmes jemne miešame metličkou, kým sa čokoláda nerozpustí a zmes nezhustne. Necháme vychladiť. Ak ganache použijeme na plnenie torty, tak ho po vychladení pred použitím môžeme krátko prešľahať mixérom.

Read more »

Na rozlúčku s letom - Malinová Charlotte

$
0
0

A je to tu! Dnes je prvý jesenný deň. Tak som na rozlúčku s letom pripravila nádhernú malinovú Charlotte. 

Tento rok som zjedla viac malín ako za celý svoj život. A to nemáme záhradu. Niet nad dobrých známych! Musela som si ich sama nazbierať - čo som robila s veľkým potešením. Ešte dozrievajú posledné jesenné sorty, takže ešte stále je čo oberať.


Čo je vlastne Charlotte? 

'Charlotte Russe' (Ruská Charlotte)- bola prvýkrát pripravená Francúzom 
Marie-Antoine Carême, ktorý ju údajne pomenoval podľa dcéry kráľa GeorgaIV.(Carême bol jeho osobným kuchárom) - Princess Charlotte of Wales a ruského cára AlexandraI.

Toto je recept z jeho knihy Le Pâtissier royal parisien, preloženej v roku 1834 do angličtiny ako The Royal Parisian Pastry Cook and Confectioner, John Porter, London.

Charlotte sa pôvodne plnila s'crème bavaroise'(bavorsky krém), čo je vlastne 'crème pâtissière'(cukrársky krém) spevnený želatínou. Dnes má Charlotte veľa variácií, robí sa z rolády s džemom - 'Charlotte Royale' - alebo piškót, plnená je (väčšinou) ovocnou penou alebo krémom (niekedy aj čokoládovým). Výborne vyzerá a je to relatívne zdravý dezert. Okrem toho - je nepečená a je preto perfektným letným osviežujúcim dezertom.

Vo Francúzsku sa robí v špeciálnej forme, ale nám úplne postačí tortová forma. Alebo dokonca aj obyčajná miska. Tú vystelieme piškótami (prípadne nakrájanou džemovou roládou), naplníme ovocnou penou alebo krémom, necháme vychladnúť a vyklopíme.





Read more »

Veniec z jesennej hortenzie / Hydrangea wreath

$
0
0

Hortenzia (Hydrangea) má nádherné kvety. Rôznych veľkostí, tvarov, ale predovšetkým rozličných nádherných farieb. Kvitnú(podľa druhu) od jari do neskorej jesene a zaujímavá je ich schopnosť počas kvitnutia meniť farbu. Cez leto sú krásne pastelové, na jeseň chytajú jesenné tóny a také sa mne najviac páčia.


Zvyčajne si tie najkrajšie suším - s premenlivým úspechom, pretože nie všetky hortenzie sa dajú usušiť.




Read more »

Slaná karamelová omáčka

$
0
0

Slaný karamel. Znie to ako jedna z tých extravagancií, ktoré sa objavujú v gastronómii. Pritom to nie je žiadna novinka, slané karamelové cukríky už dávno jedia deti vo francúskej Bretagne. V reštauráciách sa tam slaný karamel používa ako základ rôznych dezertov, doma ho dávajú na crêpes, alebo pečú s jablkami. A ako k tomu prišlo? V tejto oblasti sa nevyrába žiadny syr, všetko mlieko sa spracováva na maslo. Keďže majú more, používajú na jeho konzervovanie morskú soľ. No a použitím slaného masla vznikol aj slaný karamel. 

Dnes už sa používa po celom svete v rôznych variáciách: do krému na torty, zmrzliny, slané karamelové cukríky, truffes, atd. Soľ v karameli úplne necítíte, ide len o to, že ešte viac zvýrazní úžasnú chuť karamelu.



Do slanej karamelovej omáčky použijeme Fleur de sel - Soľný kvet. Vo Francúzsku sa zbiera (doslova) práve v Bretagne, hlavne v meste Guérande, ale i v Camargue (odkiaľ pochádza aj moja soľ). Je to jemná vrstva soľných kryštálikov zoškrabaná ručne z povrchu soli, slnkom vysušenej z morskej vody. Je vlhšia a obsahuje viac minerálov ako normálna soľ.



Výroba karamelovej omáčky je veľmi jednoduchá, musíte len dávať pozor pri pridávaní surovín do horúceho karamelu, ktorý vtedy začne veľmi silno bublať.

Moja prvá karamelová omáčka sa mi podarila na prvý krát, robila som ju samozrejme "od oka" a bola vynikajúca. Ďalšou som sa chcela "predviest" pred rodinou, tak som študovala recepty a postupy, no a práve tá dopadla hrozne. V hlave som mala uložené to "bublanie". Začala som robiť karamel, krásne sa sfarboval a ja som čakala na to bublanie. To malo ale prísť až vtedy, keď sa pridáva maslo a tak som karamel spálila. Nie úplne, zdalo sa mi, že by to mohlo ešte byť v poriadku, takže som pokračovala až do konca a zničila som tak nielen cukor, ale aj ostatné suroviny. Omáčka bola síce výzorovo pekná, ale nejedlá. 


Pri ďalšom pokuse som sa natrápila, pretože som karamel brala z ohňa skoro, aby som ho zase nespálila, ale nakoniec to dopadlo dobre a teraz som už takmer profi v robení karamelovej omáčky :)




Read more »

Karamelovo-pekanové vianočné keksíky

$
0
0

V nedeľu som konečne začala piecť k Vianociam. S mamou sme vzdy začínali týždeň popredu a ja - ako takmer so všetkým - zostávam pri tejto tradícii. Napriek tomu mám pečivo vždy dostatočne mäkké a aspoň sa nezje popredu :)


Rada skúšam nové veci, nové a netradičné recepty, ale čo sa týka Vianoc som za tradície. Neviem si predstaviť, že by sme k Vianociam nepiekli alebo že by sme jedli kupované dobošky alebo punčáky (ako niekto koho poznám :)) Na Vianoce musí byť dom prevoňaný škoricou, vanilkou, mletými orechami, čokoládou, mandľami.. Takže na stole vždy musíme mať domáce vanilkové rožky, čokoládovo-orechové srdiečka, linecké kolieska, medvedie tlapky atd. Ale k tomu tradičnému rada vyskúšam aj niečo nové.


Minulý týždeň som pozerala RTL a v jednom programe tam súťažili o najlepšie vianočné pečivo. Veľmi vychvaľované boli Toffee-Küschen, malé kakaové keksíky, obalené v para orechoch, plnené karamelom. Presne moja obľúbená kombinaácia! Plus - tu môžem využiť moju karamlovú omáčku! Keď som videla konečný produkt, tak sa mi zdalo, že ho poznám - z amerických blogov! Tam ale používajú pekanové orechy a tie som ich použila aj ja.


Read more »

Galette des Rois

$
0
0

Na 'Troch kráľov' končia sviatky. Sviatky, kedy sme mali stoly plné špeciálnych menu a rozličných dobrôt. Vyvrcholilo to Silvestrom a slávnostným novoročným obedom - a samozrejme, predsavzatiami, že všetko čo sme cez sviatky nabrali zase zhodíme:), ale nejako sa zabudlo na sviatok Troch kráľov.  

Študovala som na internete, či sa v niektorých našich regiónoch pripravuje niečo špeciálne, ale nič som nenašla. Iba to, že niektorí ľudia na Troch kráľov jedia takú istú večeru ako na Štedrý večer. Takže nijaké špeciálne 'trojkráľové' jedlo nemáme.


Keby sme boli v prvý januárový týždeň vo Francúzsku, tak po každom jedle by sme mali ako dezert Galette des Rois (Kráľovský koláč). Pečie sa pri príložitosti Epiphany (u nás sviatok Troch kráľov).

Je to veľmi jednoduchý koláč z lístkového cesta, plnený frangipane - mandľovým krémom. Tradične sa do neho schová feve - malá porcelánová figúrka a na vrch sa položí zlatá papierová koruna. Kto dostane kúsok, v ktorom je feve, ten dostáva tú papierovú korunu a stáva sa 'kráľom dňa'.

Okrem tradičnej mandľovej plnky sa aj Galette des Rois plní napr. pistáciovým krémom, kandizovaným ovocím, alebo dokonca čokoládou.


Read more »

SMEG love

$
0
0

Veľa mojich priateľov má doma obrovskú chladničku, väčšinou zabudovanú, všetko elektronicky riadené.. Ja som veľkým fanúšikom retro produktov a tak ja túžim po chladničke SMEG, s jednými dverami, normálnej veľkosti, po takej, aby v nej bolo akurát to, čo práve potrebujem. Plus, SMEG je 'trendy' a hoci  mi je normálne jedno, čo je alebo nie je práve 'trendy', tak tento trend sa mi páči :) Nakoniec, s KitchenAid sú to snáď jediné trendové spotrebiče do domácnosti.

Na Pintereste som našla niekoľko úžasných interiérov s chladničkou SMEG. Dobre na nich vidieť, ako sa dá dobre 'vsadiť' do akéhokoľvek šýlu: moderného, retro i industriálneho. Stiahla som si to pre vlastnú inšpiráciu, ale - nechcete sa so mnou o ňu podeliť? 


Read more »

Brusnicová torta

$
0
0

Určite to poznáte. Keď robíte niečo "len tak", tak sa to na sto percent podarí. Keď sa čo najviac snažíte, tak to nejde a nejde. Teda aspoň mne sa to stáva veľmi často. A pri pečení obzvlášť. Keď pečiem "len tak", narýchlo, od oka, tak to vyjde super. Keď pečiem niečo na oslavu, alebo ako darček (alebo na blog), všetko mám pripravené, suroviny na správnej teplote, atd., tak sa s tým natrápim a aj tak výsledok nie je taký ako by som chcela.

Minulý rok som išla robiť tortu pre moju neter k narodeninám. Chutila jej moja mrkvová torta, tak som jej išla urobiť mrkvovú tortu, ale samozrejme inú, nech je zmena. Skončila v koši. Ďalšia bola čokoládová torta s plnkou z mascarpone a bielej čokolády - dopadla katastrofálne. Nakoniec som jej urobila  tortu, ktorú robievam vždy, ovocnú tortu z piškót, pretože som už na inú nemala čas.

Je pravda, že s tortami nemám veľa skúseností. Robievala som pravidelne len našu tzv. Parížku tortu a moju už spomínanú ovocnú, ktorú som sama zostavila z piškót, ovocného krému z mojej obľúbenej knihy od Ľudmily Dullovej-Horeckej a ovocia podľa sezóny. Teraz chcem robiť torty aj iné, hoci, u nás také obľúbené "motív torty" u mňa určite nenájdete.


V januári som robila tortu mojej kamarátke k narodeninám. Úmysel bol čokoládové cesto, biely krém a sezónne ovocie. Vybrala som brusnice (americké pestované cranberries - dostať v Bille). Cesto vyšlo na tretíkrát, plnka na druhý. Horor. Najprv som urobila korpus úplne obyčajný piškótový, ale nebolo to to, čo som chcela, bol veľmi mäkký, veľmi 'nadýchaný'. Išla som na zahraničné cesto. Chocolate cake od Donny Hay (ktorú inak zbožňujem) sa mi v strede zdvíhal ako sopka a po vybratí z formy rozpadal. (Závisí to aj od toho, že máme iné ingrediencie. Keď som varila niečo naše v zahraničí, tak to nikdy nebolo také ako doma.) Na tretí pokus vyšiel korpus od našej cukrárky Jozefíny Zaukolcovej. Je vynikajúci chuťovo a má presne takú konzistenciu akú som chcela. 

Plnka? Ďalšia výzva. Nemám rada čisto maslové plnky, plnka typu maslo+cukor+nejaká príchuť nemá u mňa šancu. Keď jem tortu s takou plnkou, tak plnku vyradím na okraj taniera a jem len cesto :)

Chcela som teraz plnku čisto bielu, tak som ju robila z mascarpone, ale keďže tam išlo aj maslo, bola nejaká nažltnutá (mimochodom, čítala som, že do masla sa pridáva farbivo z karotky, aby sme si mysleli, že to tmavšie maslo je lepšie). Ak chceme plnku čisto bielu, tak sa má do nej pridať na špičku noža modrej farby. Mne namiesto bielej plnky vznikla plnka BLEDUČKOZELENÁ!!! Zrejme sa mi zmiešalo to žlté karotkové farbivo s modrým a vznikla tak zelená. Pekná síce, ale nevhodná k mojim cranberries. 

Nemala som už mascarpone, tak ďalsím pokusom bola tzv. "Italian meringue" plnka. Pamätám si, že naša mama šľahala na plnku vajcia nad parou, ale bohužiaľ tento recept v jej receptovej knižke nie je. Určite to muselo byť niečo podobné ako sú tieto "meringue" plnky. 

"Meringue" plnky existujú dve: tzv. SMBC - Swiss meringue buttercream - tá sa robí tak, že sa vyšľahajú bielky s cukrom nad parou a pridá sa do toho maslo. Pri Italian meringue buttercream - IMBC, sa vyšľahajú bielky a pridá sa do nich horúci sirup uvarený z vody a cukru a nakoniec maslo. Samozrejme, existuje veľa receptov aj trochu rozdielne postupy na to, ako ho robiť. Keď som raz robila kurz, tam ho robili tak, že sa nechali bielky po pridaní sirupu úplne vychladnúť, pričom sa to stále šľahalo, inde (vrátane slávnej Marthy Stewart) sa hovorí, že to vychladnúť nemusí. Ja som zvolila strednú cestu a mala som to "takmer vychladnuté". 

Torta nakoniec dopadla dobre, aj keď, ja som nebola úplne spokojná s jej výzorom, ale teda prerábať sa mi ju už naozaj nechcelo..


Read more »

Instagram a #flowers on my way

$
0
0
Iste ste si všimli, že mi tu na pravej strane pribudla kolónka "View on Instagram"Pridala som sa nedávno k Instagram fanúšikom a chcem tam zverejňovať (väčšinou) fotky týkajúce sa tohto blogu.


Už dávnejšie som obdivovateľkou kvetinoveho blogu madame love, ktorého autorkou je Francúzka žijúca v Nemecku a píšuca po anglicky Elodie. Na blogu zdieľa hlavne krásne aranžmány a kytice, ktoré sama robí, okrem toho píše o Hamburgu, kde žije, ale nájdete tam aj iné inšpiratívne veci.



Začala som ju nasledovať aj na Instagrame a hneď som sa zúčastnila jej 'kvetinovej výzvy#flowersonmyway, kde môžete prispievať svojimi fotkami kvetov, ktoré buď máte doma, alebo ste ich niekde videli - na ulici, v obchode, či v lese. A ona na konci mesiaca vyberie tie, ktoré sa jej najviac páčili a zobrazí ich na svojom blogu (a výhercovia dostanú pohľadnicu od Elodie). Pravidlá k tejto výzve nájdete tu klik.



Read more »

Čokoládová torta a jedlé kvety

$
0
0
Scroll down for recipe in English.


Konečne je tu jar! Hoci tá zima tento rok vôbec nebola zimou v pravom slova zmysle, na jar sa vždy teším ako malé dieťa. Zbožňujem rozkvitnuté záhrady, lúky a ovocné sady. 

Jednou z príjemných vlastností kvetov je aj to, že sa dajú použiť na ozdobovanie dezertov. Alebo ich môžeme dať do šalátov, robiť z nich želé, džemy  alebo octy.


Kvety v gastronómii začali používať Číňania, Gréci či Rimania už pred tisíckami rokov - známe su napr. vyprážané dyňové kvety v talianskej kuchyni alebo ružové lupienky v indickej.

Určite by vás prekvapilo, ktoré všetky kvety sa dajú jesť: napr. kvety nechtíka, bazy čiernej, púpavy, kamilky, chryzantémy, ruže, sedmokrásky, prvosienky, jazmínu, levandule, orgovánu, pivonky, kvety jablone, sirôtky, či moje obľúbené fialky a mnoho ďalších.
   

Read more »

Rebarborovo-jahodový jogurtový koláč

$
0
0

Tento rok jahodová sezóna sklamala. Neviem, či je to mnou, alebo jahodami, ale vôbec mi nechutili. Boli sme na samozbere, doniesli sme ich domov celú kopu, aj vyzerali krásne, ale nemali chuť. Proste boli vodové a bez chuti. Potvrdilo sa mi to, keď som robila bublaninu, namiesto jahôd zostali v nej iba ružové diery. Sorbet bol chuťovo dobrý, ale farbu mal akúsi vyblednutú. Veľmi som z toho sklamaná, pretože na jahody sa teším celý rok, je to jedno z mojich najobľúbenejších ovocí. 

Aby mi aj teraz nezostali v koláči len diery, rozhodla som sa radšej pre rebarborovo-jahodový koláč.




Z rebarbory som už robila napríklad túto galetteRadšej mám rebarboru dovozovú, naša je zelená a strašne kyslá a tá dovozová je krásna ružová a nie tak kyslá.




Read more »
Viewing all 34 articles
Browse latest View live